Úvěry lze rozlišit podle různých kritérií
Například v závislosti na tom, zda je poskytuje banka anebo nebankovní společnost. Úvěry lze dělit také na:
- ryze účelové, jako třeba hypotéky, leasingy, spotřebitelské úvěry a další,
- bezúčelové, u kterých není nutné dokladovat, na co si chcete půjčit.
Rozdíly mohou být i v druhu výplaty prostředků:
- v hotovosti,
- převodem na účet.
S ohledem na to, zda poskytovatel požaduje do zástavy movitou či nemovitou věc se úvěry dělí na:
- zajištěné, u nichž je potřeba poskytnout zástavu například v podobě nemovitosti,
- nezajištěné, u kterých zástava není potřeba.
Existuje samozřejmě celá řada dalších kritérií, na základě kterých lze úvěry dělit. Ta ale nejsou tak důležitá jako samotné výsledné produkty. Pojďme si tedy nejčastější typy úvěrů představit.
Nebankovní půjčky pomohou v kritické situaci
Vzít si úvěr od nebankovní společnosti není v dnešní době již tak rizikové jako v minulosti. Od roku 2017, kdy všichni poskytovatelé půjček musí splňovat přísná kritéria pro získání licence od České národní banky, se mnohé změnilo. Přesto se však většina zájemců o půjčku k nebankovním úvěrům uchyluje až jako k možnosti druhé volby poté, co nedostanou půjčku v bance. Krátkodobé nebankovní úvěry pak jsou tu pro ty, kteří potřebují získat menší obnos prostředků s krátkou dobou splatnosti, například půjčku do výplaty.
P2P půjčky jsou alternativou k nebankovním úvěrům
Peer-to-peer půjčky jsou moderním způsobem, jak získat finanční prostředky za obvykle velmi výhodných podmínek. Založeny jsou na principu oboustranně výhodné strategie, v rámci které lidé, kteří mají přebytek peněz, nabídnou těm, kteří je naopak potřebují, jejich půjčení za podmínek daných rizikovostí půjčky a žadatele. Existuje celá řada online serverů, které tento typ půjček v současné době zprostředkují, stačí se pouze zaregistrovat a detailně popsat, na co si chcete půjčit.
Spotřebitelský úvěr na běžné vybavení domácnosti
Tento typ půjčky může být poskytován jak bankou, tak nebankovní společností a jeho hlavním účelem je zajištění dostatku finančních prostředků pro nákup spotřebního zboží. Spotřebitelský úvěr využijete, pokud se vám například porouchá pračka, lednice či vypoví službu automobil. Banky pro jeho poskytnutí obvykle požadují doklad o výši příjmů a čistý registr dlužníků. Nebankovní poskytovatelé se k těmto požadavkům staví benevolentněji.
Máte povolený kontokorent?
K běžnému bankovnímu účtu si můžete zažádat o kontokorent, to znamená možnost čerpat více prostředků, než kolik máte aktuálně na účtu. Výše těchto financí je určena jistým limitem, a jestliže prostředky vrátíte do konkrétní doby, obvykle za jejich půjčení neplatíte žádný úrok. Ten je ale potřeba uhradit, jestliže předem dohodnutou dobu překročíte. Podmínky kontokorentu se obvykle ústav od ústavu liší. Pokud o tento typ úvěru máte zájem, měli byste se v první řadě u své banky informovat, zda a s jakými parametry vám jej může poskytnout.
Leasing na nové či ojeté auto
Leasing je nejčastěji využíván na nákup automobilu. Setkat se můžete s
- finančním leasingem,
- operativním leasingem.
V rámci finančního leasingu zaplatíte za vůz při jeho pořízení pouze první splátku. V tom v pravidelných intervalech pokračujete, dokud nezaplatíte plnou cenu vozu. Ten poté přejde do vašeho vlastnictví. Naproti tomu v rámci operativního leasingu platíte leasingové společnosti pouze měsíční splátky za opotřebování vozu, který vám nikdy patřit nebude.
Diskuze
Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.