1) Mějte jasno v tom, kolik peněz potřebujete
Když si berete úvěr, měli byste přesně vědět, kolik peněz budete skutečně potřebovat. Jedině tak máte jistotu, že bude případné riziko zadlužení minimální. Je-li požadovaným úvěrem půjčka ihned, je dobré vědět, kolik peněz na založení potřebujete. U klasického úvěru byste měli vědět, kolik přesně chcete do své nemovitosti, vozu, nebo do případné jiné koupě investovat. I když nabídka banky či nebankovní společnosti může být lákavá, pamatujte, že s každou tisícovkou navíc vám vznikají nejenom větší závazky, ale také nutnost uhradit na výsledných úrocích mnohem více. Před žádostí je tedy dobré vše důkladně propočítat, zohlednit i vaše úspory a teprve poté si požádat o takovou sumu, která vám skutečně chybí.
2) Myslete na výhodnost půjčky
Druhá rada patří k těm nejdůležitějším. Zde už se dotýkáme samotné výhodnosti půjčky. Většina lidí sleduje úrokovou sazbu, což je sice dobré, ale ne ideální. Mnohem lepší cestou je sledovat takzvané RPSN. Jedná se o roční procentuelní sazbu nákladů, které se budou vaší půjčky týkat. Tato hodnota je uváděna v procentech a logicky platí, že čím bude nižší, tím pro vás lépe. Konkrétně RPSN zahrnuje například:
- Samotné úroky spojené s půjčkou
- Případné poplatky za sjednání, poskytnutí či vedení půjčky
- Částky hrazené v souvislosti s pojištěním úvěru
To vše je do této sazby započítáno. Čím nižší tedy bude, tím lépe. Nejenom, že v daném směru mohou dominovat banky, ale jsou to i půjčky před výplatou, které nemusí zklamat. V rámci svých krátkodobých úvěrů mohou nabídnout možnost první půjčky zdarma. Pokud daný úvěr splatíte v termínu, bude jak úrok, tak i RPSN v nulových hodnotách.
3) Sestavte se splátkový kalendář, který zvládnete
Zadlužit se můžete i tím, že jednoduše nezvládnete splácet tak, jak jste si předsevzali. Rázem začnou splátky ruinovat váš rodinný rozpočet a vy se dostáváte do dluhových pastí. Proto pamatujte, že před žádostí o půjčku je dobré vždy zhodnotit vaše možnosti a dobře si spočítat, kolik stovek nebo tisíců korun měsíčně můžete bez obav dát na splátku dané půjčky. Podle toho si následně vytvořte splátkový kalendář. Platí, že čím bude delší, tím nižší vaše splátka bude. Na druhou stranu pamatujte, že čím déle budete splácet, tím více přeplatíte.
Když mluvíme o splátkovém kalendáři a jeho nastavení, neměli bychom zapomínat také úvěr, kterým je rychlá půjčka každému. Ta vyžaduje jednorázové vrácení, v konkrétním termínu. I zde je dobré posoudit, zda bude ve vašich silách konkrétní jistinu a úrok do zvoleného termínu uhradit. Pokud začnete danou lhůtu posouvat a zároveň nebudete schopni peníze ušetřit, je to první krok spojený s dluhovou pastí.
4) Půjčujte si jenom, když musíte
Rekonstrukce dobu či bytu, nákup spotřebičů, nutnost pořídit si auto, nebo investice do vzdělání. To jsou obvykle věci, bez kterých se neobejdeme. Dá se tedy říci, že půjčka v hotovosti ještě dnes, která bude tímto směrem využita, je správná. Proti ní však mohou stát úvěry, které jsou zbytečné. Těm je dobré se vyhnout, jelikož dané peníze reálně nijak nutně nepotřebujete. Pokud vás zajímá, co se do této skupiny řadí, potom je to třeba:
- Dovolená
- Vánoční dárky
- Různé kosmetické zákroky
5) Pozor na společnosti s tvrdými podmínkami
Pátá rada, jak se nezadlužit, souvisí výběrem správného poskytovatele úvěru. Ten by měl být férový a stejně takové by měly být i jeho podmínky. Jedině tak máte jistotu, že v případě zpoždění se splátkou nebude vyžadována až neúměrně vysoká pokuta, nebo jiné sankce, které vás ze dne na den mohou odsoudit k neřešitelným problémům. V tomto směru dominují banky a prověřené nebankovní společnosti.
Diskuze
Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.